polikistik over hastalığı tedavi sonrası

Polikistik Over Hastalığı

Polikistik over hastalığı tedavi edilebilen bir kadın hastalığıdır. Polikistik over tedavisi ve lazer epilasyon birlikte başlayabilir.

Polikistik Over Hastalığı
Polikistik Over Hastalığı

Polikistik over sendromu ya da polikistik over hastaligi kadın yumurtalıklarında görülen bir sorundur. Yumurtalıklarda her ay belli sayıda yumurta oluşur. Bu yumurtalardan biri seçilir ve buyur.  Büyüyen bu yumurta kistinden yumurtlama olur. Üreme çağındaki her kadın için bu ayda bir kere gerçekleşir. Polikistik yumurtalık hastalığında ise bu secim tam gerçekleşemez. Yumurtalardan biri diğerlerinden fazla büyümez. Tüm yumurtalar küçük kistçikler halinde yumurtanın içinde birikir. Biriken bu küçük kistçikler yumurtalardan salgılanan androjen hormonlarinda artışa neden olur. Artan androjenler kadınlarda aşağıda sıralanan bir dizi probleme neden olacaktır.

  1. Vücutta aşırı tüylenme
  2. Adet düzensizliği
  3. Yağlı cilt
  4. Akne, sivilceler
  5. Gebe kalamama
  6. Sac dökülmesi
  7. Aşırı kilo alma

Fazla kistli bu yumurtalık hastalığının insulun ve seker metabolizması ile iliksisi vardır. Seker hastalığı için kullanılan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu tedaviler doktorlar tarafından planlanmalıdır. Aksi halde çok tehlikeli sonuçlar oluşabilir. Bu hastalığın genetik kokenide vardır. Polikistik over birçok kişide farklı sonuçlarıyla tedavi gerektiren bir durumdur. Kozmetik acıdan neden olduğu aşırı tüylenme bizim alanımıza girmektedir. Özellikle kadın hastalıkları doğum uzmanları ve endokrinolog doktorlar bu hastalığın tedavisini üstlenebilir.

Polikistik over hastalığında lazer epilasyon

Polikistik over hastalığında oluşan kıllar için en etkili tedavi lazer epilasyondur. Lazer epilasyon doktorun tedavisi ile eşzamanlı başlatılabilir. Bizim merkezlerimizde yüz tüylerine bile çok etkili olan diode lazerler ve gerektiği durumlarda alexandrite lazerlerle epilasyon yapılmaktadır.

Lazer Epilasyon

Lazer Epilasyon Lazer epilasyon işlemleri son yıllarda birçok merkezde yapılmaya başlandı. Son yönetmeliklerle lazer epilasyon işlemleri sadece tıp merkezi ya da hastanelerde yapılabilecektir. Bazı polikliniklere dönüşüm izni verilse de durum belirsizdir.Lazer epilasyon uygulamaları esas olarak 1990 lı yıllarda başlamıştır. Kıl kökünün selektif fototermoliz adı verilen bu yöntemle tahribatının keşfedilmesi ile lazer epilasyon dönemi başlamıştır.Lazer epilasyon uygulamalarında kıl kökünde kılı üreten ünitenin harap edilmesi asıl amaçtır. Bu nedenle lazer epilasyon işlemlerinde kıl tarafından tutulabilen alexandrite, diode ve nd yag tipi lazerler tercih edilmektedir. Polikistik over sendromlu hastalarda lazer epilasyon istenmeyen bu tüylerde etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir